Nie tylko Maria Skłodowska-Curie. Poznaj inspirujące kobiety sukcesu w nauce

Najczęściej wtedy, gdy pada pytanie o kobiety, które odniosły sukces w nauce, na myśl nasuwa się osoba Marii Skłodowskiej-Curie. Jednak nie tylko ona poświęciła się rozwojowi naukowemu. O jakich nazwiskach warto jeszcze pamiętać?

Kobiety w nauce na przestrzeni dziejów

Uczestnictwo kobiet w działalności naukowej było widoczne już od epoki starożytnej. Następnie, na przestrzeni dziejów, kobiety wnosiły swój wkład w rozwój wielu dziedzin nauki.

Liczba kobiet odnoszących sukces w nauce jest jednak niższa od liczby mężczyzn z tymi samymi osiągnięciami. Kiedyś dominował pogląd, że był to efekt wrodzonych cech kobiecych. Teraz za przyczynę tego stanu rzeczy uznaje się między innymi słabszy dostęp kobiet do edukacji, uwarunkowania kulturowe, społeczne i religijne.

Za taki stan rzeczy wini się również efekt Matyldy. Odnosi się on do pomijania w dyskusjach dorobku naukowego kobiet, a nawet przypisywania ich osiągnięć mężczyznom. Między innymi dlatego o sukcesach naukowych kobiet słyszy się nadal dość rzadko, chociaż, na szczęście, sytuacja zmienia się na lepsze.

Wybitne kobiety nauki – te nazwiska warto znać!

Kobiety odnoszą sukces w wielu dziedzinach nauki – biologii, medycynie, fizyce, technice czy informatyce. Oto lista, którą prezentuje wyłącznie wybrane z nich:

Hypatia z Aleksandrii
Pochodząca z Aleksandrii matematyczka i filozofka. Autorka wielu dzieł poświęconych algebrze. Według legendy miała stworzyć astrolabium i typ areometru.

Hildegarda z Bingen
Średniowieczna mniszka, filozofka, badaczka natury, a także medyczka.

Émilie du Châtelet
Jedna z nielicznych kobiet XIX wieku, która zajmowała się naukami ścisłymi. Twórczyni zasady zachowania energii.

Laura Bassi
Pierwsza w historii kobieta, która została zatrudniona na stanowisku wykładowczyni na wyższej uczelni. Pasjonowała się fizyką i filozofią.

Mary Somerville
Wywodząca się ze Szkocji fizyczka, która zajmowała się magnetyzmem, fizyką i astronomią.

Ada Lovelace
Uznawana za patronkę programistów, ponieważ to jej przypisuje się napisanie pierwszego na świecie programu komputerowego (algorytmu) przeznaczonego na komputer mechaniczny. Była uczennicą Mary Somerville.

Maria Skłodowska-Curie
Podwójna noblistka Maria Skłodowska-Curie zajmująca się badaniem pierwiastków promieniotwórczych. Badania nad promieniotwórczością prowadziła również jej córka – Irène Joliot-Curie.

Jane Goodall
Znana na całym świecie ze względu na swoje badania poświęcone małpom człekokształtnym, z którymi spędziła ponad 45 lat w Tanzanii.

Cecilia Payne-Gaposchkin
Badała Słońce i odkryła, że zbudowane jest ono głównie z helu i wodoru.

Rosalyn Yalow
Fizyczka, która stworzyła metodę badań radioimmunologicznych. Za swoje osiągnięcia otrzymała Nagrodę Nobla.

Rosalind Franklin
Współtwórczyni odkrycia podwójnej helisy DNA. Bez jej badań Francis Harry Compton Crick, James Dewey Watson oraz Maurice Hugh Frederick Wilkins nie otrzymaliby Nagrody Nobla, jednak pominięto ją w werdykcie Komitetu Noblowskiego.

Margaret Hamilton
Informatyczka z USA, która znana jest jako kierowniczka zespołu tworzącego system pokładowy używany podczas misji kosmicznej Apollo. Dzięki napisanemu przez nią programowi możliwe było lądowanie człowieka na Księżycu.

Zobacz również – Jakie technikum wybrać dla dziewczyny – ekasa.com.pl/jakie-technikum-wybrac-dla-dziewczyny