Praca na stanowisku programisty

Kariera zawodowa programisty – jak nim zostać i jak się rozwijać?

Programistę uznaje się za zawód przyszłości. Przyciąga przede wszystkim wysokimi zarobkami, lecz warto pamiętać o tym, że praca w IT nie będzie odpowiednia dla każdego. Jak zostać programistą? Jak rozwijać karierę w tej profesji?

Programista – opis zawodu
Koder, developer lub programista jest osobą, która posiada wiedzę i umiejętności w programowaniu, czyli w pisaniu programów komputerowych za pomocą języka programowania.

Programistów dzieli się pod kątem języków programowania, którymi się posługują, na przykład mogą być to Java, C++, Python, Ruby, PHP, HTML.

Wyróżnia się 3 główne obszary pracy programisty:
1. Front-end developer – zajmuje się tworzeniem stron internetowych i aplikacji, dbając o to, aby były atrakcyjne, funkcjonalne oraz odpowiednie dla konkretnych urządzeń.
2. Back-end developer – tworzy programy komputerowe, które stanowią zaplecze dla front-endu.
3. Full stack developer – zajmuje się zarówno front-endem, jak i back-endem, dlatego może samodzielnie zbudować cały program komputerowy.

Najczęściej programiści pracują w firmach zajmujących się tworzeniem oprogramowania na zamówienie klientów. Niektórzy z nich działają też jako freelancerzy.

Cechy i umiejętności w zawodzie programisty
W pracy na stanowisku programisty bardzo pomocne są określone cechy osobowości oraz umiejętności.

Programista powinien być osobą, która jest cierpliwa, skrupulatna, ma analityczny umysł i jest odporna na stres, ponieważ bardzo często praca na tym stanowisku odbywa się pod presją czasu.

Warto też pamiętać, że praca w IT ma charakter zespołowy, dlatego umiejętność współpracy z innymi pracownikami jest bardzo ważna.

Developer musi spędzać dużo czasu przed komputerem, dlatego nie jest to praca odpowiednia dla osób, którym przeszkadza długotrwałe siedzenie i patrzenie w monitor.

Programista – jak nim zostać?
Aby zostać programistą, można obrać jedną z kilku dróg:

1. Studia informatyczne
To popularna opcja wśród młodych osób, które chcą pracować na stanowisku programisty. W rzeczywistości jednak studia nie są niezbędne do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie. Warto pamiętać o tym, że studia uczą nie tylko programowania, lecz są także poświęcone innym zagadnieniom informatycznym.

2. Szkoły policealne
W wielu szkołach policealnych dostępne są kierunki, po których można uzyskać tytuł technika programisty. W porównaniu do studiów informatycznych są one skupione tylko na programowaniu. Nauka w szkole policealnej trwa najczęściej 2 lata.

3. Bootcampy i kursy programowania
Kładą duży nacisk na kwestie praktyczne i wymagają samodzielnej nauki. Uczestnictwo w kursie może być związane z wysokim kosztem.

4. Samodzielna nauka programowania
Wielu programistów uczy się we własnym zakresie, ponieważ w zawodzie programisty główne znaczenie ma nie tytuł, ale umiejętności. W Internecie można znaleźć wiele darmowych i płatnych kursów programowania i innych pomocnych materiałów.

Ścieżka rozwoju zawodowego programisty i budowa CV  / Resume
Osoba podejmująca pierwszą pracę na stanowisku programisty to junior developer. Po zdobyciu doświadczenia może on awansować i pracować jako mid (middle), czyli programista średniego szczebla. Specjalistów w dziedzinie programowania określa się mianem senior developerów.

Kariera zawodowa programisty może rozwijać się przez pogłębianie umiejętności oraz przez uczestnictwo w nowych projektach. Programista może także rozwijać się przez naukę nowego języka programowania.

Praca za granicą przygotuj mocne CV
Ścieżka zawodowa programisty to długa i kręta droga, ale jak już osoba na stanowisku zdobędzie wysokie kompetencje swoich sił w pracy może próbować w najlepszych firmach zachodnich, być może w tym celu będzie potrzebna przeprowadzka. Przygotuj mocne CV / Resume – https://www.resumemeet.com/ i spróbuj swoich sił u największych producentów oprogramowania. Dla najlepszych programistów i specjalistów IT dolina krzemowa stoi otworem.